poniedziałek, 30 marca 2020

Marzec cd


Zawsze brakowało mi czasu by poza zdjęciami i terminami warsztatów i miejsc w których sie spotykamy umieścić więcej informacji
Musiał nastać taki czas ze zmuszeni jesteśmy do zamknięcia się w swoich domach .
Zbliżają się Święta . Dziwny to będzie czas.
Rok w rok prowadząc zajęcia robimy ozdoby świąteczne .  Techniki różne . Np zdobienie jajek styropianowych różnymi metodami, filcowanie na mokro – zajaczki , kurki, kogutki , filcowanie na sucho – zawieszki z filcu prasowanego, jajeczka ,a także wianki na drzwi lub stroiki świateczne na stół .
Niestety zmuszeni do przebywania w domach izolując się dla bezpieczeństwa przed zarażeniem koronawirusem nie możemy spotykać się w grupach i wszelkie zajęcia są odwołane .
Panie , które uczestniczyły na moich zajęciach w poprzednich latach robią ozdoby pamiętając techniki których się nauczyły .
Dla przypomnienia lub dla tych którzy chca poznać jeden z pomysłów przedstawię  krótko technikę filcowania.
Na stronie Wikipedii czytamy :https://pl.wikipedia.org/wiki/
Filc  jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi, prawdopodobnie starszym od tkactwa. Ślady filcu datowane na 6500 lat p.n.e. znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji. Zaawansowane techniczne wyroby filcowe znaleziono także w wiecznej zmarzlinie na Syberii z około 600 roku n.e. Filc jest wciąż wytwarzany przez nomadyczną ludność środkowej Azji, gdzie jest typowym materiałem do wyrobu dywanów, koców i ubrań. Inne, na przykład dekorowane papcie, są wytwarzane z przeznaczeniem na sprzedaż turystom.
Metody filcowania są dwie – na sucho oraz na mokro.
W obu technikach wykorzystujemy czesankę wełnianą  - jest to naturalna wełna, która nie została poddana żadnym dodatkowym zabiegom poza czyszczeniem, czesaniem i farbowaniem.
dostępne są wełny czesankowe pochodzące z polskich owiec, ale także znacznie droższe z merynosa australijskiego, nowozelandzka, hiszpańska, peruwiańska, alpejska, płd-amerykańska, a także z alpaki i wielbłądaWełna czesankowa z merynosów australijskich ma włókna  o grubości 18,5mic i   jest najdelikatniejszą  .Nadaje  się do filcowania na mokro do techniki filcowania na jedwabiu tzw nuno filc , gdy chcemy zrobić szale albo do uformowania  czapki  techniką „ na okrągło ..Dla porównania wełna czesankowa polska (z owiec rasy polski merynos)ma włókna o grubości 25-28mic.Filcuje się dłużej i jest bardziej szorstka . Nadaje się do filcowania kapci, toreb  i innych ozdób które nie przylegają bezpośrednio  do ciała ,aby uniknąć nieprzyjemnego „gryzienia”
 Każda z technik wymaga innych narzędzi. Do filcowania na mokro potrzebujemy: mydło lub płyn do mycia naczyń, folię bąbelkową, lub matę silikonową do szuflad  / można kupić w Ikei/ potrzebujemy również miedniczkę z ciepłą wodą i mydełko
Natomiast chcąc filcować na sucho musimy się zaopatrzyć w: igły do filcowania /
igły z maleńkimi haczykami idealne do filcowania na sucho od 3zł , można używać tez specjalny przyrząd do filcowania - cena ok 45zł /, matę z gąbki najlepiej tapicerskiej , lub specjalną szczotkę./ cena od 50-100zł/
Nakłuwać możemy samą wełnę tworząc przestrzenne figurki, ale możemy tez wkłuwać wełnę w coś. Np. w tkaninę lub w styropian
W metodzie filcowania „na sucho” należy do igieł podchodzić z  dużą ostrożnością  ponieważ igiełki są bardzo ostre i łatwo jest się ukłuć przez nieuwagę co jest bardzo bolesne . .Te cieniutkie igiełki są też narażone na złamanie.

Przed pierwszym i przed drugim może nas uchronić skupienie się  na tym co robimy, cierpliwość i staranność. Dodatkowo przed ukłuciem w palec mogą nas uchronić specjalne skórzane ochraniacze lub plaster owinięty wokół palca  Jeśli chodzi o złamanie igły, to jest to bardzo częste na początku.. Dlatego należy pamiętać by wbijać igłe  pod tym samym kątem co wyciągamy .
.Dzisiaj skupiam się na filcowaniu  „ na sucho”  - Ozdoba świateczna – jajko styropianowe „ubrane w sweterek „
Najpierw musimy mieć koncepcję naszej pisanki. Przy pomocy filcowania możemy tworzyć obrazy, jak przy malowaniu,.  Najpierw wkłowamy wełenkę wybierając kolor  tła, następnie dokłowamy kolorowe wzory ,Filcujemy tak długo, aż powierzchnia będzie gładka, zwarta, a wełna nie będzie odstawała. Jeśli po skończeniu pracy, z jajek nadal będą odstawały pojedyncze włoski, to możemy je przyciąć małymi ostrymi nożyczkami.
A oto kilka przykładów :





 Wełnę igiełki i inne materiały potrzebne do filcowania posiadam w sprzedaży . Zamówienia można składać przez kontakt mailowy kadeprezent@gmail.com
Miłej zabawy z filcowaniem :) 
Moje wspaniałe panie , które uczestniczyły na warsztatach rękodzieła 
będąc teraz w izolacji wykorzystują umiejętności nabyte na zajęciach jak również wrzucają swoją kreatywność i tworzą takie dzieła :) :


to prace wiernej uczestniczki Eli:


 




 bransoletki krawatowe :


a takie wzory maluje Agnieszka na płociennych torbach uszytych przez Reginę :











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz